Bugün - 20 Kasım 2019 Çarşamba
İstanbul 20°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Sig. Eksperi
Reklam
KTT
EKSİST
Yeni Üye
Gündem Eksper Sigorta Otomobil Mevzuat Sigorta Bilgi Ekonomi 
Haber Detayları

Mapfre Genel Sigorta'dan Oto Servislere Etik Olmayan Dayatma

Maalesef sigorta sektörünün her geçen gün daha da kötüye gitmesine sebep olan sigorta şirketlerinden biri olan Mapfre Genel Sigorta ile bugün servisimiz de yaşadığımız sorunu sizlerle paylaşacağım.

Eksper Haberi - 17 Aralık 2015 Perşembe - 10:25
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Servisimize gelen mağdur aracın yaşamış olduğu maddi hasarlı trafik kazası sonrası karşı aracın Trafik poliçesinden yani Mapfre Genel Sigorta'dan hasar ihbarında bulunduk, her zaman olduğu gibi sigorta eksperi atamak yerine anlaşmalı olan kurum İCC Denetim firmasından temsilci gelerek aracımızın ekspertizini gerçekleştirdi. Buraya kadar Mapfre Genel Sigorta'nın genelde açtığı dosyalara eksper atamayı nadiren yaptığını hem servis sahipleri , hem acenteler , hem de sigorta şirketleri çok iyi biliyor. İCC Denetim firmasından gelen ilgili personel gayet net ve güzel bir dille bize yeni bir süreci anlattı, ayrıca anlatmak ile yetinmeyerek bizden yazılı olarak da sunduğu formu imzalamamızı istedi.

İmzalatmak istediği forumda aynen şu ibareler yeralmaktadır, ''CCS oto ünvanlı hasar onarım servisi tarafından yapılan hasar tespit çalışması taranarak sisteme yüklenmiştir. Yukarıda basılı şekilde hazırlanmış servis hasar formunun taranmış görüntüsü, Mapfre Genel Sigorta tarafından hazırlanan anlaşmalı onarım servisi fiyat çizelge veri tabanı ile otomasyon sistemi kullanılarak eşleştirilmiş ve Sigortacı'nın kaza tarihi itibariyle sorumluluk üstleneceği onarım ve yedek parça tedarik bedeli sistem üzerinden otomatik olarak hesaplanmıştır.

( Yedek parça tedarik bedelleri veritabanından , işçilik bedelleri Sigortacı'nın oluşturduğu çizelgeden eşleştirilmiştir.)

Ayrıca yine aynı formun altında şu ifade yazmaktadır;

İş bu belge 28.08.2015 tarih ve 29459 no'lu resmi gazete'de yayınlanan Sigortacılık Destek Hizmetleri hakkındaki yönetmelik hükümleri ile sair yasal mevzuat hükümlerine uygundur.

Bu belge Sigorta Ekspertiz belgesi niteliğine haiz değildir, Sigorta eksperi tarafından üretilmemiştir.

Ayrıca Sigorta ettiren ve sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişilerin 5684 sayılı kanundan doğan eksper atama haklarının kullanılmasına engel teşkil etmemektedir.

Lütfen iki sayfada da yer bulunan yasal bildirimi okuyunuz.''

Mapfre Genel Sigorta bildirimi yaparken bile yasal hükümlere uymuyor ki gelin görün bize yasal bildirim olarak okumamızı öneriyor.

Her şeyden öte yıllardır eksperlerin de hukuksal mücadelesini verdiği eksperlik yetkinliğine sahip olmayan ilgili kurum yada kişilerin servisimizde ekspertiz yapmasını bizlerde istemiyoruz, eksper gönderilmemesine rağmen bize imzalattırılmak istenen bildiri de veri tabanlarındaki işçilik değerlerini bile belirtmeden emek hırsızlığı yapmak istemeleri de sigorta sektöründe kendince yer edinen sigorta şirketi olan Mapfre Genel Sigorta'nın ne kadar yanlış bir süreç yönettiğinin de örneğidir.

Meslek örgütleri , Sİgorta eksperleri vb. kurumlar araç onarımlarının taban ve tavan fiyatlarının belirlemesine rağmen Mapfre Genel Sigorta verin tabanındaki bizlerle paylaşmak dan bile çekindiği işçilik fiyatlarını hangi ülkenin ekonomisine göre belirlemektedir.

Sizlerle bize imzalattırılan ve imzalanması durumunda da Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvuru hakkımızı elimizden alan evrak ve aracın hasar resimlerini de paylaşıyorum.

Sabah akşam , İstanbul'da , Ankara'da ve diğer büyük şehirlerde toplanan Sigorta sektörünün Ağa'ları , sektör de Kıbrıs ve vb. tatil yerlerin de Lüks otellerde ödül törenlerine katılana kadar , Sektörün gerçek dinamitleri olan Oto servislerine Sigorta eksperi atayarak , Bağımsız olan eksperlerin verdiği işçilikler üzerinden hasar ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Yetmedi mi Sigorta Tahkim Komisyonun'dan gelen ve araç sahiplerini haklı bulan kararlar, her gelen karar sonrasında sizlere Hazine Müsteşarlığı tarafından kesilen cezalar, dünya kadar reklam bütçesi harcayıp , o paraları da bizlerin emeklerin den mi keserek bütçeleyeceksiniz.

Resimde gördüğümüz aracın tamponun bile sizlerin veri tabanına işçilik fiyatını giren arkadaş 3 gün de sökemezken , bizlerin emeğini rakamlandırmak da sizlere düşmez.

Bugüne kadar Sigortalıların yanında olduğumuz gibi bundan sonraki süreç de de sigortalıların yanın da olmaya devam edeceğiz, Sigorta sektöründe parayı veren düdüğü çalar modeli bu düzen gitmiyor, gitmeyecek de, sizler her türlü dayatmayı uygulamanıza rağmen bu işi doğru , dürüst ve hakkı ile yapmaya devam eden tüm kurumlar ilgili çalışmalarını ve haklarını alabilecekleri mercilere başvuracaklardır.

Trafik sigorta ile ilgili amaç mağduriyet gidermek fakat yaşanan hasar sonrasında ikinci mağduriyeti de sigorta şirketleri yaratmaktadırlar.

Adı üzerin de risk bu riski üstlenmiyorsanız teminat satmayınız, riski üstlenmeyiniz, rekabet adına dip rakamlardan poliçe kesip sektörde varlığınızı sürdürmeye çalışmanız sigortalıları yada zarar verdikleri mağdurlara ikinci bir mağduriyet yaratacağınız hakkını sizlere vermez.


 

Ayrıca bir önerim de acente sahiplerine lütfen sektörde gücün sizde olduğunu , sigorta şirketlerinin sizler olmadığından poliçe satacak ağının olamayacağını , bu durum da da herşey den önce her koşulda müşterilerinizin yanın da durmanızı önemle rica ediyorum.

Not ; İCC Denetim ve servisimizde ekspertiz yapmaya gelen personelleri ile ilgili hizmet ve genel konuların tamamında sorun yaşanmamıştır, belirttilen tüm konular Mapfre Genel Sigorta'nın dayatmalarından kaynaklıdır.


 

Saygılarımla

Emrah NAVRUZ

kaynak: sigortahaber.com.tr

 

 
Anahtar Kelimeler:Maalesef, sigorta, sektörünün, her, geçen, gün, daha, da, kötüye, gitmesine, seb,
Kaynak / Editörİbrahim Dönmez
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Eksper Haberleri
TOBB SEİK, FIEA' nın Yönetim Kuruluna seçildi
Sigorta Tahkim bilirkişi başvuru soruları
Sigorta Tahkim Komisyonu Bilirkişilik Başvuruları Başladı

Sigorta Tahkim Komisyonu Bilirkişilik Başvuruları Başladı
SEGEM Sınav sonuçları hakkında
Eksper Yenileme Eğitimi
SDDK kurulumu ile ilgili Sayın T.Alp Aslan'ın yazısı
SEDEV Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Güneş Sigorta, Sigorta Eksperleriyle Buluştu
Kaskoda doğru bilinen 5 yanlış
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu kuruldu
Vergi borcu çıkanlar için 'pişmanlık indirimi' fırsatı
Atilla Benli TSB Başkanlığına Aday
İninal kart davet kodu : ao860870
Sigorta Tahkim Komisyonu Bilirkişilik ile ilgili Duyuru
Rektör hasta gibi gitti, hizmet verilmeyen polikliniği kapattırdı
TOBB Sigortacılık müdürlüğünden duyuru
Hizmet birleştirmesi yapan memura yüksek emekli maaşı
Ulusal Gazeteler

Yazarlar
Sizden Gelenler
Değerli Tamirciler ve Servis Sahipleri ile Konunun Muhatapları
Değerli Tamirciler ve Servis Sahipleri ile Konunun...
Rıdvan Ali Gürkan
BİLEN VARSA BANA DA İZAH ETSİN
BİLEN VARSA BANA DA İZAH ETSİN   5684 sayıl...
T.Alp Aslan
SİT ALANI
SİT ’in ne olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Fr...
Yalçın Kaya
Sayın Hisarcıklıoğlu ile toplantı
İyi haftalar değerli meslektaşlarım, geçtiğ...
Yüksel Avcı
TSB ile görüşmeler ve neticeleri
Mesleğimizin temsilcilerinin tsb ile yaptığı g&oum...
Recep Yücel
Seçimde mesaj alındı
Öncelikle hepimiz için hayırlı olsun s...
Hava Durumu ( İstanbul )
Bugün
12°°C - 20°°C
Perşembe
10°°C - 22°°C
Cuma
11°°C - 19°°C
Cumartesi
11°°C - 18°°C
Namaz Vakitleri ( İstanbul )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2107:5012:5515:2617:4919:13

20 Kasım 2019 Çarşamba
Tarihte Bugün
1922 - Lozan Konferansının Başlaması Kığı
2006 - Çocuk Hakları Günü
1916 - Kığı'nın Kurtuluşu
1922 - İpsalanın Kurtuluşu
Kim Kimdir
Günün Sözü
Nankör bir evlada sahip olmak, yılan dişinden daha acı verir.
(Shakespeare)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Sig. Eksperi
Reklam
KTT
EKSİST
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
( Online) 0,13ms