Haber Detayı
11 Kasım 2013 - Pazartesi 11:35 Bu haber 1672 kez okundu
 
Faturalı hasar sigortaların kurtuluşu mu?
Faturalı hasarın maliyete ne kadar etkisi var?
GÜNDEM Haberi
Faturalı hasar sigortaların kurtuluşu mu?

Son zamanlarda sigorta şirketlerinin maliyetleri düşürmek adına çeşitli yollara başvurduğu gözlemlenmektedir. Bu yollardan en çok kullanılan yöntem faturalı hasar tespit yöntemidir. Sigortaları bu yöntemi uygulamaya iten faktörlerin başında ekspertiz ücreti ve eksperlerin sözde yüksek fiyat uygulamasıdır. Eksperleri bertaraf eden bu uygulamada hasar tespiti, faturalı hasar adı altında masa başındaki sigorta şirketinin personeli tarafından, aracın bulunduğu yere gidilmeden resim veya kamera üzerinden yapılmaktadır. 

Kar amacı güdülerek sırf maliyetleri düşürmek adına yapılan bu uygulamada aracın teknik yapısı düşünülmeden onarım ağırlıklı tespit yapılmaya çalışıldığından ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Araçlarda değişmesi gereken hayati önem taşıyan parçalar yüksek fiyatları sebebiyle onarıma yönlendirilmekte, sigorta ile sorun yaşamak istemeyen anlaşmalı servisler ise bu duruma göz yummaktadır. 
Ayrıca bu yöntem, teknolojiyi az çok kullanan hemen herkesin aracın üzerindeki hasarı normalden çok daha büyük gösterebileceği bir sistemi doğurmaktadır. Resim veya kamera üzerinden ekspertizi gerçekleştiren şirketin personeli hasarı düşürdüğünü zannetmekte ancak, belki de plakası değiştirilmiş farklı hasarlı bir araca onay verdiğinin farkında bile olmamaktadır.
Bu usulle hasar tespitini gerçekleştiren sigorta şirketleri kötü niyetli servisler tarafından daha çok tercih edildiğinden bu servislerden gelen hasar frekansları daha yüksek olmaktadır.
Sigorta şirketlerinin bölgelere göre değişen işçilik fiyatlarının ve onarım aşamasındaki uygulanan yöntemleri İstanbul piyasasına göre uygulamaya çalışması çeşitli haksızlıkları beraberinde getirmektedir.
Hal böyleyken dosyada eksper yönlendirilmesi durumunda ilgili eksper aracın başında ekspertiz gerçekleştirdiği için tüm yaşanan bu olumsuzluklar kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
Tüm bunların yanında yaşanabilecek eksper kaynaklı sıkıntıları çözecek kurum sigorta şirketi değil sayın SEİK(Sigorta Eksperleri İcra Komitesi) olmalıdır.
Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı