Haber Detayı
28 Kasım 2013 - Perşembe 22:19 Bu haber 2565 kez okundu
 
Eksper ofisleri için son bir ay
Eksper ofisleri için son bir ay
- Haberi
Eksper ofisleri için son bir ay

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, işçi sayısı ne olursa olsun tüm işyerlerini kapsamına alan ve işçi sayılarına bağlı olmaksızın yükümlülükler getiren, bazı tedbirleri ve sorumlulukların derecesini işçi sayısına bağlı olarak düzenleyen bir kanun olarak hazırlandı.

Kanun yürürlüğe girerken bazı geçiş hükümlülükleri yer aldı ve 2013 yılında yapılan kanun değişikliğiyle 50'den az çalışanı olan çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşiresi bulundurma veya bu konuda hizmet alma yükümlülüğü 1 Ocak 2014 tarihine ertelendi. Bu erteleme süresinin bitimine yaklaşık bir ay kaldı. Bir ay sonra çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işyeri hemşiresi çalıştırma veya hizmet satın alma yükümlülüğü devreye girecek.

Öncelikle bu işyerleri için halen yasal zorunluluk olan iş riski analizi yapma veya yaptırma, acil durum planı hazırlama, yangınla mücadele ve ilk yardım, sağlık gözetimi ve çalışanların eğitiminin yanı sıra yukarıda yer alan yeni  yükümlülükler de devreye girecek. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenler için iki önemli tehlike görünmektedir. Bunlardan birincisi çok sayıda işyeri Ocak ayından itibaren yeni yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olacağı için talep artışı yaşanacak ve işverenler için OSGB ile iyi şartlarda anlaşmak veya uygun uzman bulmak zorlaşacaktır. İkincisi yapılacak denetimlerde yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenler cezalarla karşılaşacaklar.  Tabii ki hemen akla bu kadar işyeri nasıl denetlenecek sorusu geliyor. Bunun için yeni denetim sistemi hakkında da bazı bilgiler vermek gerekiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İSG-Katip sistemini kurdu. Bu sistemde her işyerinin çalıştırması gereken uzman, işyeri hekimi ve işyeri hemşiresinin çalışma süreleri yer almaktadır. Bu sürelere uygun olarak işyerinin anlaştığı OSGB veya Uzmanlar verileri girerek anlaşmalarını İSG-Katip sisteminde kayıt ettirmek zorundadır. İşyeri sahipleri de gerekli onayı verdikleri taktirde çalışma süresi fiilen başlamaktadır.   Bu elemanlar için belirlenmiş aylık çalışma süresi en fazla 217 saat olup, bunun üzerinde bir bildirim yapma imkanı da yoktur. Bu kayıt sisteminden dolayı Genel Müdürlük sistem üzerinden hangi işyerlerinin yükümlülüğünü yerine getirdiğini görmekte ve denetimini işyerlerine gitmeden gerçekleştirebilmektedir. Bundan dolayı işyerlerine denetim elemanlarını göndermeye ihtiyaç yok, denetim sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Bu vesileyle işverenlerimizi uyarmak istiyorum. İşverenler, ya OSGB'lerle, ya da sertifika sahibi çalışanlarla veya kendi bünyelerinde uygun uzman, işyeri hekimi ve işyeri hemşiresi(ihtiyaç olması halinde) var ise onlarla Ocak ayını beklemeden anlaşarak yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekiyor. Aksi taktirde işverenlerin Ocak ayında bu ihtiyaçlarını giderecek uygun elemanı uygun şartlarda bulmaları zorlaşacaktır. Çünkü  çok tehlikeli ve az tehlikeli her işyeri sahibi Ocak ayında sözleşme talebinde bulunacak ve piyasa şartları değişecektir. İşverenler, arz ve talep dengesizliğinin ortaya çıkaracağı ek maliyetlere katlanmak zorunda kalacaklar. Ayrıca Ocak ayından itibaren yükümlülüklerini yerine getirmeyen  işverenler cezai yaptırımlarla da karşılaşacaklar.

Yeni işyerleri sisteme girmeden önce 21 Aralık 2013 tarihinde  uzmanlık sınavı yapılacak. Bu uzmanlık  sınavında  A ve B sertifikası alma ihtimali olan adayların başarı oranı yüksek olur ise A ve B sertifikasına sahip uzman ücretlerinde beklenen düzeyde yükseliş olmayabilir. Ancak çok tehlikeli ve tehlikeli 180.000 işyerinin yeni yükümlülüklerle karşılaşacağını dikkate aldığımızda arz talep dengesizliğinin devam edeceği görülmektedir.

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı üzere sistemden kaçmanın hem cezai açıdan hem de arz ve talep dengesizliğinden ek maliyetler ortaya çıkaracağı görülmektedir. Bir de iş kazasının olma ihtimali, işverenlerin karşılaşacakları maliyetler ve üretim kayıpları dikkate aldığında önlemenin ödemekten ucuz olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: (BB) - Bloomberght Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı