Haber Detayı
03 Mart 2019 - Pazar 08:29 Bu haber 4832 kez okundu
 
Eksper Yenileme Eğitimleri Başvurusu
Eksper Yenileme Eğitimleri Başvurusu
- Haberi
Eksper Yenileme Eğitimleri Başvurusu

Bilindiği üzere 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’na dayanılarak hazırlanan Sigorta Eksperleri Yönetmeliği’nin 12 nci maddesinin birinci fıkrası “Eksperler, tarihi ve programı önceden duyurulacak ve yılda bir kez beş iş gününü geçmemek üzere açılacak eğitime en az beş yılda bir katılır. Beş yıllık sürenin hesabında ruhsat tarihi veya yenileme tarihi esas alınır. Eğitimin süresi, kapsamı ve ücretine ilişkin çalışmalar İcra Komitesinin görüşü alınarak SEGEM tarafından yapılır. Bu eğitimlerin SEGEM tarafından yapılması esastır. Eğitimi süresi içerisinde almamış olan eksperlerin faaliyeti bu eğitim tamamlanıncaya kadar durdurulur.” hükmünü amirdir.
 
eğitimlerin SEGEM AKADEMİ Sigorta Eksperleri Yenileme Eğitimi’ne eksper olmayan kişiler başvuramayacaktır. 1.1.2014 tarihinden önce ruhsat almış ve/veya yenileme eğitimini tamamlamış eksperlerin eğitimleri tamamlaması, Sigorta Eksperleri Yönetmeliği’nin 12. maddesi gereği, zorunluluk arz etmektedir. Ancak diğer eksperlerin (1.1.2014 tarihinden sonra ruhsat almış olanlar ile daha önce bu eğitimleri tamamlayarak beş yıllık yenileme süresini bekleyenlerin) eğitime katılmasının önünde bir engel bulunmamaktadır. Eksperler sadece ruhsat sahibi oldukları eksperlik dallarına ilişkin eğitimler ile temel eğitime başvuru yapabilecektir.
 
eğitimlerin SEGEM AKADEMİ Eksperler, 2013, 2015, 2016, 2017 ve/veya 2018 yıllarında düzenlenen “Eksper Yenileme Eğitimleri” kapsamında bugüne kadar aldıkları eğitimleri http://segem.org.tr/EksperSorgula.asp linkinden sorgulayabilirler. Bu sorgu sonucuna göre eksperler, ruhsat sahibi oldukları branşlar itibariyle almaları gereken eğitimleri belirleyeceklerdir. Temel eğitim modülünün tamamlanması tüm eksperler için zorunludur. Ruhsat sahibi oldukları branşlara ilişkin eğitimleri almasına rağmen temel eğitimi tamamlamayan eksperler eğitimi tamamlamamış sayılacaklardır.
 
eğitimlerin SEGEM AKADEMİ Bu amaçla, “Temel Sigortacılık”, “Mühendislik”, “Yangın, Doğal Afet, Kaza ve Hırsızlık”, “Kara Araçları”, “Emtia ve Kıymete İlişkin Nakliyat”, “Hava, Deniz ve Demiryolu Araçları”, “Kredi ve Finans, Emniyeti Suistimal, Hukuksal Koruma ve Destek” eğitimleri için belirlenen başvuru ve eğitimi izleme süreleri;
 
eğitimlerin SEGEM AKADEMİ Eğitim Başvuru Süresi: 28 Şubat- 13 Aralık 2019
 
eğitimlerin SEGEM AKADEMİ Eğitimi İzleme Süresi: 1 Mart- 20 Aralık 2019
 
eğitimlerin SEGEM AKADEMİ 2013, 2015, 2016, 2017 ve/veya 2018 yıllarında düzenlenen “Eksper Yenileme Eğitimleri” kapsamında bugüne kadar aldığınız eğitimleri sorgulamak için http://segem.org.tr/EksperSorgula.asp
 
eğitimlerin SEGEM AKADEMİ Kamuoyuna duyurulur.
 
Sigortacılık Eğitim Merkezi
Kaynak: (S) - Sözcü Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı