Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 10:17 Bu haber 64265 kez okundu
 
Yetkisiz Sigorta Eksperliğinin Önlenmesi ile ilgili duyuru
Yetkisiz Sigorta Eksperliğinin Önlenmesi
EKSPER Haberi
Yetkisiz Sigorta Eksperliğinin Önlenmesi ile ilgili duyuru

Değerli Meslektaşımız,

Bilindiği üzere İcra Komitemizin yoğun ve ısrarlı girişimleri neticesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2019/11 sayılı “Yetkisiz Sigorta Eksperliğinin Önlenmesine İlişkin Sektör Duyurusu” yayınlanmıştır. Söz konusu Sektör Duyurusu siz değerli meslektaşımıza yayınlandığı dönemde bildirilmiştir. Diğer yandan, sayıları azalmakla birlikte halen bazı yetkisiz kişi ve kuruluşların ilgili mevzuata aykırı işlem yaptığı görülmektedir.

Söz konusu Sektör Duyurusunda; riskin gerçekleşmesi sonucu ortaya çıkan kayıp ve hasarların neden ve niteliği ile miktarının belirlenmesinin sigorta şirketi ile sigortalı/zarar gören dışında üçüncü bir şahıs tarafından tespit edilmesinin gerekli olması halinde söz konusu işlemlerin sadece Hazine ve Maliye Bakanlığından ruhsat almış ve Levhaya kayıtlı Sigorta Eksperleri tarafından yapılmasının gerekli olduğu ve bunun aksine, destek hizmet sağlayıcıları tarafından yetkisiz Sigorta Eksperliği faaliyeti niteliğindeki işlemler yapılmasının idari ve adli müeyyideye tabi olduğu vurgulanmıştır.

Bu kapsamda, mesleğimize sahip çıkmak adına, gerekli işlemlerin yapılabilmesini teminen, söz konusu Sektör Duyurusuna aykırı iş ve işlem yapan kişi ve kuruluşları, ilgili bilgi ve belgelerle birlikte İcra Komitemizin sigortacilik@tobb.org.tr adresli e-posta hesabına ya da TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Dumlupınar Bulvarı No:252 (Eskişehir Yolu 9.Km) 06530 /ANKARA adresine lütfen acilen bildiriniz.

Saygılarımızla,

TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi

 

 

Yetkisiz Sigorta Eksperliğinin Önlenmesine İlişkin Sektör Duyurusu Linki:

Duyurulara gitmek için tıklayınız

    

 

Kaynak: (ÖH) - Özel Haber Editör: İbrahim Dönmez
Etiketler: Yetkisiz, Sigorta, Eksperliğinin, Önlenmesi, ile, ilgili, duyuru,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yetkisiz Sigorta Eksperliğinin Önlenmesi ile ilgili duyuru
Yorumlar
Haber Yazılımı